You are currently viewing آزمون آیلتس چیست؟ کسب نمره 7 در رایتینگ آیلتس
حل چالش نمره رایتینگ آیلتس چطور ممکن است؟

آزمون آیلتس چیست؟ کسب نمره 7 در رایتینگ آیلتس

رایتینگ آیلتس

 آزمون آیلتس چیست؟

آزمون آیلتس یکی‌ از معتبر‌ترین آزمون‌ها برای ارزیابی سطح زبان افراد می‌باشد. آزمون آیلتس از چهار مهارت اصلی‌ (Speaking, Listening, Reading, Writing) تشکیل شده است. مشکل اکثر دوطلبان برای آمادگی شرکت در آزمون آیلتس مربوط به مهارت Writing می‌باشد. اکثر داوطلبین به راحتی‌ میتواند نمرهٔ سه مهارت دیگر را افزایش دهند. اما، در خصوص مهارت Writing ، با یک چالش بزرگ روبه رو هستند. 

بنابراین،  Writing یکی از چالش برانگیزترین مهارت­های آزمون ایلتس است. برای افزایش نمره ی Writing کارهای بسیار زیادی در داخل و خارج از ایران انجام شده ، کتاب­های زیادی نوشته شده، مقاله­ های فراوانی چاپ شده است و همچنین  IELTS trainer  ها و IELTS instructor ها، استراتژی­های مختلفی را ارائه داده اند.  ولی واقعیت این است که همچنان پیشرفت چشم­گیری در Writing داوطلب ها دیده نشده و  همچنان افرادی هستند که در یک  نمره و یا band score   خاصی گیر کرده اند. مثلا خیلی‌ از داوطلب ها درنمره ی 6.5 گیر کرده ا‌ند و هر چقدر که در آزمون شرکت میکنند هیچ فایده ای  ندارد و هر دفعه همان نمرهٔ ۶.۵ را کسب میکنند.

ما برای بهبود مهارت Writing  آیلتس، یک پکیج بسیار منحصر بفرد طراحی کرده ایم. این پکیج نه تنها برای داوطلبین آزمون مفید می باشد ، بلکه حتی مدرسین محترم ایلتس هم می­تونند  با این پکیج دانش خودشون را در ارتباط با رایتینگ  تسک 2 کامل کنند.

مطالعه ­ی این پکیج قطعاً باعث می­شه که نمره­ ی رایتینگ (Writing ) شما 1، 5/1 و حتی شاید 2 یا 3 نمره افزایش پیدا  کند.

قبل از معرفی پکیج، لازم است که چند نکته­ی بسیار مهم را با هم مرور کنیم.

نکته اول: برخی از محققان در سراسر دنیا IELTS و به طور خاص­ تر IELTS writing  را مورد انتقاد قرار داده­اند.

چرا برخی از محققان ایلتس را مورد انتقاد قرار داده­اند؟ 

1) نقد اول عدم وجود سرفصل آموزشی رسمی  برای مهارت رایتینگ آیلتس است.

آیلتس سر فصل اموزشی و برنامه درسی مشخص و معینی که برای موفقیت در ازمون ، ضروری است , ارائه نداده است.

2) نقد دوم درباره ی کمبود مطالب آموزشی منتخب برای مهارت رایتینگ آیلتس است.

دقت کنید عدم دسترسی به یک سرفصل آموزشی رسمی  باعث شده است که مدرسین ایلتس با طیف وسیعی از موضوعاتی رو به رو باشند که ممکن است در آزمون آیلتس ظاهر شوند. به همین دلیل، داوطلبان شرکت در آزمون آیلتس باید خودشون رو برای رویارویی با تعداد زیادی از موضوعات مختلف آماده کنند.

اگر داوطلب آزمون ایلتس هستید، بارها شده از مدرس خود سؤال کرده اید که از چه موضوعاتی در رایتینگ  آیلتس سؤال مطرح می­شود؟ اگر هم مدرس ایلتس هستید، بچه­ها مدام از شما سؤال می­کنند که از چه topic هایی در Writing سؤال مطرح می­شود؟ واقعیت این است که تنها پاسخی که برای این سوال وجود دارد  این است که شما باید خودتان را برای رویارویی با هر topic و موضوعی آماده کنید. که متاسفانه هیچ کس نمی­تواند خود را برای همه ی موضوعات رایتینگ ایلتس اماده کند.

و اما نقد سوم که بسیار مهم و حیاتی هست:

3) مربوط می شود به عدم وجود معیار شفاف برای ارزیابی Writing

آیلتس از جملات انتزاعی و غیر شفاف برای توضیح نحوه­ی نمره دهی و تفسیر نمرات رایتینگ آیلتس استفاده می کند.

منظور از جملات انتزاعی و غیر شفاف ، اطلاعاتی است که در نسخه عمومی  Band Descriptor آورده شده است. ممکن است بارها Band Descriptor را خوانده باشید ولی توضیحاتی که در این نسخه داده شده برای شما قابل درک نبوده است. یعنی هرچقدر Band Descriptor ایلتس را با دقت بخوانید ، نمی توانید نکات کاربردی از آن استخراج کنید تا به افزایش نمره ی رایتینگ شما کمک کند.

برخی اعتقاد دارند که ممکن است ایلتس معیار ارزیابی داخلی داشته باشد که شامل توضیحاتی جامع و کامل در خصوص نمره دهی رایتینگ ایلتس است که فقط در اختیار ممتحن آیلتس می باشد.

دقت کنید این نقد ها، کاملاً درست می باشد. ولی واقعیت این است که، ما در سراسر دنیا به یک استاندارد برای ارزیابی سطح زبان انگلیسی افراد نیاز داریم و در حال حاضر ایلتس یکی از معتبر ترین آزمون­های موجود می باشد. پس بهتر است به جای شکایت کردن، به دنبال راهی برای موفقیت  و کسب مهارت لازم در این آزمون باشیم.

در خصوص نقد اول ، عدم وجود سرفصل آموزشی رسمی برای و نقد دوم، کمبود مطالب آموزشی منتخب  ،  فعالیت های بسیار زیادی انجام شده است، البته که همچنان بطور چشم گیری باعت بهبود مهارت رایتینگ  نشده اند. ولی در خصوص نقد سوم، یعنی عدم وجود معیار شفاف برای ارزیابی Writing خیلی کارها می­ توان  انجام داد که بتواند تأثیر مستقیم روی افزایش نمره ی writing داوطلب داشته باشد که تا الان به آن پرداخته نشده است.

پس اولین قدم شناخت دقیق معیار ارزیابی رایتینگ است.

با ما همراه باشید تا در مقاله ی بعدی در مورد معیار ارزیابی رایتینگ آیلتس که به آن IELTS writing Assessment Criteria می گویند، صحبت کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید