سوالات متداول درباره ی آزمون آیلتس

IELTS - faQ

آیلتس چیست ؟

به سیستم بین المللی سنجش سطح زبان انگلیسی به طور مختصر آیلتس گفته میشود. این آزمون با بیش از 3 میلیون تست در سال گذشته مشهورترین آزمون سنجش مهارت زبان انگلیسی در سطح بالا برای تحصیل کار و مهاجرت را در سطح جهانی دارد.

چرا افراد آزمون آیلتس میدهند ؟

ضرورت مقیاس سنجش بین المللی برای تایید دانش فرد در مورد زبان انگلیسی اولویت نهایی برای آزمون آیلتس است و با مشارکت و همکاری شورای انگلیس نظارت میشود. این آزمون برای کسانی که انگلیسی زبان بومی نیستند لازم است.
سه دلیل اصلی برای برگزاری آن وجود دارد :
_ برای تحصیل : در این بخش افراد نیاز به اثبات سطح مهارت زبان انگلیسی خود دارند که با آزمون آیلتس قابل تحقق است. اکثریت عظیمی از دانشگاه ها و دانشکده های سراسر جهان نتایج آزمون آیلتس را به عنوان مدرک معتبر سنجش مهارت زبان انگلیسی میپذیرند.
_ برای کار : پس از اتمام تحصیلات ، اگر مایل به ثبت حرفه ای در یک کشور انگلیسی زبان هستید ، شما به احتمال زیاد نیاز به برگزاری آزمون آیلتس دارید.  نتیجه ی آزمون آیلتس در بسیاری از زمینه ها از جمله حسابداری ، مهندسی ، حقوق ، پزشکی ، پرستاری ، داروسازی و هیات های آموزشی در بسیاری از کشورها ضروری است.
_ برای مهاجرت : امتیازات آزمون آیلتس در اکثریت کشورها توسط دولت به عنوان شرط اقامت دائم از هر آزمون دیگر زبان انگلیسی ضروری تر و لازم است. برخلاف ارائه دهندگان دیگر ، آزمون آموزش عمومی آیلتس تنها آزمون غیر آکادمیک است که برای مهاجرت به استرالیا ، نیوزلند ، کانادا ، انگلستان و ایالات متحده موجود است.

 آیا آزمون آیلتس مقیاس سنجش معتبری است ؟

نتایج آزمون آیلتس توسط بیش از 10.000 سازمان از جمله موسسات آموزشی ، کارفرمایان ، انجمن های حرفه ای و دولت ها در 140 کشور جهان شناخته میشود. این آزمون در هزاران موسسه در بیش از 140 کشور پذیرفته شده است، هرچند هر موسسه برای نمرات آیلتس الزامات خاص خود را دارد.

چه چیزی در آزمون آیلتس آزمایش میشود ؟

آزمون دهنده در 4 حوزه ی زبان بررسی میشود :
Speaking ، listening ، reading و writing.

مدت زمان برگزاری آزمون آیلتس چقدر است ؟

این آزمون 2 ساعت و 45 دقیقه طول میکشد ، از جمله زمان انتقال از یک بخش به بخش دیگر.
Listening: 30_40 دقیقه
Reading: 60 دقیقه
Writing: 60 دقیقه
Speaking: 15 دقیقه

آیا آزمون در یک روز برگزار میشود ؟

شما بخش های listening ، reading و writing را همه در یک روز یکی پس از دیگری و بدون وقفه میگذرانید ، اما بخش صحبت کردن آزمون میتواند 7 روز قبل یا بعد از آزمون کتبی باشد. برای آزمون speaking  شما میتوانید ساعت و تاریخ مورد نظر خود را رزرو کنید. اگر شما موفق به تعیین فاصله بین آزمون در یک بازه ی زمانی مشخص نشوید ، یک فاصله ی زمانی بصورت خودکار به شما اختصاص داده میشود. در مراکز آزمون کشور های همسایه با متقاضیان همکاری میکنند و امکان برگزاری آزمون speaking  را در همان روز یا روز بعد از آزمون کتبی فراهم میکنند.

چه کسی آزمون آیلتس را توسعه میدهد ؟

محتوای آزمون آیلتس توسط یک تیم بین المللی از متخصصان تهیه شده و تحقیقات گسترده ای را انجام میدهد تا اطمینان حاصل کند که این آزمون برای هر داوطلب بدون توجه به ملیت ، سوابق ، جنسیت ، سبک زندگی یا موقعیت مکانی عادلانه و بی طرفانه باقی بماند.

آزمون آیلتس چگونه به دست می آید ؟

براساس سطح مهارت شرکت کنندگان ، در هر بخش از آزمون نمره ای در مقیاس 9_0 ارائه میشود. نمره ی کلی گروه براساس میانگین نمرات از هر 4 بخش آزمون تعیین میشود. سیستم نمره دهی آزمون آیلتس از 0 تا 9 متغییر است.  0 برای افرادی است که هرگز نمیتوانند انگلیسی صحبت کنند ، و 9 برای کسانی است که مثل یک بومی انگلیسی صحبت میکنند.

کدام نمره در آزمون آیلتس قابل قبول است ؟

دانشگاه هایی که به دنبال نمره ی آزمون آیلتس هستند به طور واضح الزامات نمره ی آیلتس خود را در وبسایت رسمی تعیین میکنند تا دقیقا بدانید که به چه نمره ای نیاز دارید. معمولا شرایط لازم برای نمره به طور کلی از6.5 به بالاست ، البته این نمره میتواند در دانشگاه های مختلف متفاوت باشد. شما در این آزمون مردود نخواهید شد بلکه فقط نمره ی شما افزایش یا کاهش می یابد. حتی گرفتن نمره ی 1 هم به معنی این نیست که شما در این آزمون رد خواهید شد ، فقط باید بدانید نمره ی مورد نظر کشور هدف شما چیست. معمولا برای اهداف مختلف ، نمره ی سازمانی از متقاضیان 7.5 تا 7 است. نمره ی 7 یک سهمیه ی قابل قبول و یک استاندارد جهانی است.

چگونه میتوانیم یک نسخه از آزمون آیلتس خود را به یک موسسه یا سازمان ارسال کنیم ؟

بعد از شرکت در آزمون ، متقاضیان میتوانند 5 موسسه یا سازمان را انتخاب کنند که نتایج آزمون آیلتس خود به صورت رایگان برای آنها ارسال شود.

هزینه ی آزمون آیلتس چقدر است ؟

آزمون آیلتس حدودا 160 دلار هزینه درد.

چه موقع میتوانم در آزمون شرکت کنم ؟

شما خودتان زمان آزمون را انتخاب میکنید. این آزمون فقط در شهرهای بزرگ برگزار میشود. با این وجود ، در دسترس بودن تاریخ آزمون آیلتس ممکن است بسته به نوع آزمون یعنی general  یا academic بودن آن تغییر کند.

مدت اعتبار آزمون آیلتس چقدر است ؟

آزمون آیلتس تا 2 سال اعتبار دارد. بنابراین اگر نیاز به درخواست دانشگاه ها یا موسسات آموزشی یا مهاجرتی دارید ، میتوانید نتایج آزمون خود را به موسساتی که متقاضی دریافت آن هستند در این 2 سال ارسال کنید. دلیل صدور گواهینامه ی آیلتس به مدت 2 سال این است که سازمان هایی که این آزمون را برگزار میکنند معتقدند که بعد از این 2 سال فرد ممکن است دچار فراموشی شود و چون ماهیت زبان بی ثبات است ، فرد نیاز به اثبات سطح زبان خود دارد.

آیا برای شرکت در آزمون آیلتس محدودیت سنی وجود دارد ؟

محدودیت سنی برای این آزمون وجود ندارد اما زیر 16 سال توصیه نمیشود.
 

دیدگاهتان را بنویسید